Your browser does not support JavaScript!

آخرین اخبار بازار چای

10 شهریور 1398

آخرین اخبار بازار چای
کاهش تعرفه چای وارداتی تأثیری در قیمت ندارد

رئیس سازمان چای گفت: بر اساس آخرین آمار 102 هزار تن برگ سبز چای با ارزش 286 میلیارد تومان از چای کاران خریدرای شده است.

حبیب جهان‌ ساز رئیس سازمان چای درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون 102 هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر 286 میلیارد تومان از چای کاران دو استان گیلان و مازندران خریداری شده است.

او از پرداخت 73 درصد مطالبات چای کاران خبر داد و گفت: تاکنون 201 میلیارد تومان از مطالبات چای کاران پرداخت و مابقی پس از تخصیص اعتبار و پرداخت قدرالسهم کارخانه‌ ها به حساب چای کاران واریز می‌شود.

به گفته جهان ساز 55 هزار تن برگ سبز خریداری شده معادل 55 درصد و 47 هزار تن معادل 45 درصد درجه دو است.

رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه میزان خرید تضیمنی برگ سبز چای مدت به مشابه سال قبل 14 درصد رشده داشته است، گفت: در سال رونق تولید بازگشت چای کاران به باغات احیای 5 هزار و 500 هکتار از باغات چای بهبود اجرای عملیات به زراعی و شرایط مساعد اقلیمی موجب شد که کمبود برداشت برگ سبز چای نه تنها در خرداد و تیر جبران شود بلکه نسبت به مدت مشابه سال قبل 14 درصد رشد خرید داشته‌ایم که با استمرار شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که میزان خرید برگ سبز چای تا پایان فصل برداشت به 115 تا 120 هزار تن برسد.

او ادامه داد: از ابتدای فصل برداشت با 160 کارخانه چای به منظور خرید تضمینی برگ سبز چای قرارداد منعقد کردیم که متناسب با فصل برداشت تعداد کارخانه‌ ها برای خرید کم و زیاد می‌شود و به عبارت دیگر هم اکنون 83 کارخانه در زمینه خرید برگ سبز چای فعال هستند.

به گفته جهان‌ساز بنابر آمار از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده تاکنون 23 هزار تن چای خشک استحسان؟ شده است که در صورت تحقق تولید 115 تا 120 هزار تن برگ سبز چای رقمی معادل 26 هزار تن چای خشک مورد نیاز از تولید داخل تأمین می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کارخانه‌ های چای مشکلی در فروش چای خشک تولیدی ندارند، گفت: با توجه به اقبال عمومی و تغییر ذائقه مصرف کنندگان در سال‌های اخیر و برندسازی محصول تقاضا برای خرید چای ایرانی بدون اسانس افزایش یافته که با این وجود کارخانه‌ ها در فروش چای تولیدی مشکلی ندارند.

او درباره آخرین وضعیت صادرات چای افزود: اگرچه میزان صادرات به طور رسمی در گمرگ ثبت نشده، اما به سبب اقبال عمومی در داخل پیش بینی می‌شود که میزان صادرات نسبت به سال گذشته کمتر باشد.

جهان ساز با بیان اینکه هر کیلو چای خارجی با قیمت بیش از 60 هزار تومان نباید در بازار عرضه شود، گفت: فروش با نرخ‌های 100 تا 120 هزار تومان به معنای از هم گسیختگی بازار است که دستگاه‌ های نظارتی با اعمال نظارت‌های بیشتر و خرده فروشی‌ ها باید از چنین تخلفاتی جلنوگیری کنند چرا که با حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی و اختصاص ارز نیما به واردات حداکثر قیمت چای خارجی باید دو برابر در بازار افزایش باید.

رئیس سازمان چای درباره آخرین وضعیت قیمت چای داخل در بازار گفت: با توجه به ثبات قیمت چای در سال‌های اخیر و افزایش 40 درصدی خرید تضمینی برگ سبز چای در سال جاری باید تا حدودی قیمت چای به منظور ایجاد انگیزه در چای کاران برای استمرار تولید افزایش می‌یافت.

او با اشاره به اینکه نوسان قیمت چای داخل با چای خارجی قابل قیاس نیست، بیان کرد: هم اکنون حداقل قیمت چای ایرانی 35 و حداکثر 60 هزار تومان است.

جهان‌ساز درباره اظهارات برخی رسانه‌ ها مبنی بر کاهش تعرفه چای وارداتی گفت: تاکنون کاهش تعرفه چای خارجی اجرایی نشده است و امیدواریم که این موضوع هیچ وقت اجرایی نشود چرا که به سبب از بین رفتن تعادل نرخ محصول داخل و خارج ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌شود.

رئیس سازمان چای در پایان درباره اینکه آیا رشد 120 درصدی قیمت می‌تواند عاملی برای کاهش تعرفه واردات چای خارجی از سوی مسئولان تنظیم بازار باشد، تصریح کرد: کاهش تعرفه تغییری در قیمت چای ایجاد نمی‌کند چرا که با احتساب تعرفه 20 درصدی چای خارجی و با فرض واردات با نرخ آزاد نباید چای خارجی با قیمت 100 تا 120 هزار تومان در بازار عرضه شود از این رو به نظر می‌رسد رشد 120 درصدی قیمت ارتباطی به تعرفه ندارد و تنها دستگاه‌ های نظارتی باید نظارت خود در بازار را افزایش دهند.

 

753 بازدید

  • اشتراک گذاری