چشم انداز مناسبی پیش روی صادرات محصولات کشاورزی نیست

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت و گو ، با اشاره به اینکه چشم انداز مناسبی پیش روی صادرات نیست، اظهار کرد: با توجه به تصمیمات مسئولان در حوزه تجارت باید منتظر کاهش صادرات و در برخی بخش‌ ها توقف صادرات در ماه‌های آتی بود.

وی افزود: در مواقعی که اوضاع اقتصادی مناسب نیست و کسب و کار و تولید دچار چالش شده است، تصمیمات اشتباه مسئولان در حوزه تجارت، اقتصاد، تولید و صادرات فعالان را با مشکلات متعددی روبرو می‌کند.

نورانی با اشاره به اینکه ایجاد و نفوذ در بازار‌های صادراتی سخت است، بیان کرد: حفظ و استمرار بازار‌های صادراتی به مراتب سخت‌تر است چرا که صادرات یک شبه اتفاق نیفتاده که بخواهیم یک شبه آن را از دست دهیم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون صادرکنندگان به سبب صدور بخشنامه‌ های متعدد دچار سردرگمی هستند که در این میان مطرح شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی، ضربه مهلک و غیر قابل جبرانی را به صادرات وارد کرده است.

وی نوسان نرخ ارز، پیمان سپاری ارزی و بازگردان ارز به سامانه نیما را از دیگر مشکلات پیش روی صادرکنندگان برشمرد و گفت: در شرایطی که تمامی هزینه‌های تولید و صادرات براساس ارز آزاد محاسبه می‌شود امکان بازگرداندن ارز به سامانه نیما وجود ندارد.

نورانی در ادامه افزود: در شرایطی تحریم که امکان نقل و انتقال ارز وجود ندارد، تصمیمات مسئولان در حوزه اقتصاد و تولید باید متناسب با شرایط موجود باشد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پایان تصریح کرد: اگرچه مسئولان مباحثی مبنی بر رشد ۵ تا ۱۰ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل را مطرح می‌کنند، اما این رشد صادرات را باید در بحث نوسان نرخ ارز جست و جو کرد چرا که در خصوص میزان صادرات هیچ گونه افزایشی اتفاق نیفتاده است.

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید