مشخصات کیفی لوبیا چیتی

لوبیا چیتی همانند گوشت حاوی پروتئین بوده، غذایی سالم و سودمند محسوب میشوند که از خواص درمانی نیز برخوردار است. انواع مختلفی از لوبیا شامل لوبیا قرمز، لوبیا سفید، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سبز و لوبیا چیتی وجود دارد. انواع لوبیا از نظر ازش غذایی و خواص درمانی شباهتهایی با یکدیگر داشته، با این حال هر گونه از آن نیز دارای خواص و فواید مختص به خود نیز میباشند. از بین انواع لوبیا، لوبیا چیتی به دلیل میزان بالای اهن و اسید فولیک برای زنان باردار بسیار مفید بوده و متخصصان تغذیه برای پیشگیری از نقایص مادرزادی جنین، مصرف این نوع لوبیا را به زنان باردار توصیه میکنند. همچنین پروتئین ها و آمینواسیدهای فراوان موجود در این لوبیا آن را به جایگزین مناسبی برای گوشت تبدیل کرده است. در این مطلب به بررسی خواص لوبیا چیتی و فواید مصرف آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

مشخصات لوبیا چیتی

لوبیا چیتی از دسته حبوبات، گیاهی است یکساله و از تیره بقولات که دانه های آن قلوه ای شکل است. رنگ این لوبیا قهوه ای بوده، رنگ قرمز در آن پراکنده میباشد. برگهای این گیاه پهن، برگ و نوک تیز بوده، گلهای آن سفید مایل به زرد و میوه آن باریک و غلاف مانند بوده، دانه های لوبیا در آن قرار دارد.

خواص لوبیا چیتی و فواید درمانی آن

لوبیا چیتی نسبت به سایر لوبیاها مصرف بیشتری داشته، از طعم و مزه خوشایندتری برخوردار است. برخی از مهمترین خواص و فواید مصرف این نوع لوبیا شامل موارد زیر میباشد:

  • لوبیا چیتی نسبت به سایر لوبیاها از میزان فیبر بالاتری برخوردار بوده، بنابراین برای درمان یبوست بسیار مفید و موثر است.
  • مصرف لوبیا چیتی برای درمان کم خونی مفید میباشد. میزان بالای مس، آهن، اسید فولیک و ویتامین های گروه ب موجود در  انواع لوبیا آن را به غذایی مفید برای زنان باردار و کودکان در حال رشد تبدیل کرده است.
  • مصرف لوبیا چیتی باعث ثابت ماندن سطح قند خون شده و در عین حال انرژی مورد نیاز بدن را تامین میکند. از همین رو مصرف آن برای بیماران دیابتی مفید میباشد.
  • میزان پتاسیم موجود در لوبیا چیتی بالا و میزان سدیم آن بسیار پایین است. از این رو یکی از خواص لوبیا چیتی، کمک به تنظیم و حفظ تعادل فشار خون است.
  • مصرف لوبیا چیتی برای جلوگیری و درمان ریزش مو مفید است. با توجه به اینکه یکی از دلایل اصلی ریزش مو، کمبود پتاسیم موجود در بدن است، بالا بودن محتوای پتاسیم موجود در این نوع لوبیا به پیشگیری از ریزش مو کمک میکند، ضمن اینکه به دلیل دارا بودن عناصر غذایی و ویتامین های مفید غذایی کامل برای حفظ سلامت پوست و مو است.
  • از دیگر خواص لوبیا چیتی تقویت حافظه و افزایش قوای فکری است. منیزیم موجود در این لوبیا باعث شده که مصرف آن به بهبود حافظه بیماران آلزایمری کمک کند. همچنین تحقیقات نشان داده مصرف لوبیا قدرت یادگیری دانش آموزان را افزایش میدهد.

ارزش غذایی لوبیا چیتی

لوبیا چیتی سرشار از عناصر غذایی و ویتامین های مفید موجود برای بدن است. عناصر معدنی موجود در این نوع لوبیا شامل منگنز، آهن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، مولیبدن و مس است. از دیگر مواد موثر و ترکیبات مفید موجود در این نوع لوبیا میتوان فولات، تریپتوفان، فیتیک اسید، فیبر غذایی و ویتامین کا را نام برد.

جدول ارش غذایی و خواص لوبیا چیتی

مواد و محتویات مقدار در ۱۰۰ گرم
 انرژی ۱۲۳ کیلو کالری
 چربی ۰/۱۷ گرم
 پروتئین ۹/۵ گرم
 کربوهیدرات ۲۱/۸۵ گرم
کلسترول ۰
 فیبر ۹/۳ گرم
 سدیم ۵ میلی گرم
 پتاسیم ۳۷۸ میلی گرم
 کلسیم ۴۴ میلی گرم
 فسفر ۱۴۲ میلی گرم
 آهن ۲/۷۷ میلی گرم
منیزیم ۴۲ میلی گرم
فولات ۷۴ میکرو گرم
نیاسین ۰/۵۵۲ میلی گرم
 ویتامین ب۶ ۰/۱۰۶ میلی گرم
منگنز ۰/۲۵۵ میلی گرم

کارشناسان،متخصصان و خریداران حبوبات خصوصا لوبیا چیتی  با استفاده از این جدول و مشخصه لوبیا چیتی که توسط بازار خشکبار و حبوبات ایران تهیه و تنظیم شده است، می توانند از ویژگی های کیفی لوبیا چیتی به راحتی آگاه شوند

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید