قیمت حبوبات (عدس، لپه، نخود، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سفید) در بازار عمده فروشی ایران ۶ خرداد ماه ۱۳۹۷

قیمت حبوبات در بازار عمده فروشی ایران

وب سایت بازار خشکبار و حبوبات ایران اقدام به انتشار قیمت انواع حبوبات و خشکبار در بازار عمده فروشی ایران کرده است. این قیمتها از معتبرترین منابع دریافت و استخراج می شود. رصد کامل بازار در هفته اول خرداد ماه شاهد افزایش قیمت قابل توجهی در انواع نخود بوده ایم،همچنین قیمت لوبیا قرمز و لوبیا سفید ایرانی با افزایش قیمت روبرو بوده اند در حالی که لوبیا قرمز قرقیز و نخود کانادا اندکی کاهش قیمت داشته اند. و سایر اقلام حبوبات بدون تغییر بوده اند.

طبق آخرین اطلاعات دریافتی، دلیل اصلی افزایش قیمت نخود در بازار شایعه هایی بوده که سبب تنش بازار شده اند. بارش های جوی اخیر استان کرمانشاه، عامل اصلی داغ شدن بازار شایعاتی چون سوخته بودن نخودهای امسال روی غلاف بوده است در نتیجه فروشندگان محصول قدیمی را احتکار کرده و فروشی در این مدت صورت نگرفته است.

در زمینه قیمت سایر حبوبات، قیمت هر کیلو عدس درجه یک کانادا محصول سال ۲۰۱۷ نسبت به هفته گذشته بدون تغییر با قیمت حداقلی ۳۸۰۰۰ریال و حداکثری ۴۲۰۰۰ در بازار مبادله شده است. نخود کرمانشاه دو خان دستچین ایرانی با افزایش قیمت حدود ۵۰۰۰ ریال در تناژ حداقل ۱۰ تن و تسویه نقدی بین ۶۶۰۰۰ و ۶۹۵۰۰ ریال معامله می شود. لوبیا قرمز قرقیزستان با کاهش اندک ۱۰۰۰ ریالی، با همین شرایط فروش، بین ۵۸۵۰۰ و ۶۳۰۰۰ ریال در هر کیلو به فروش می رسد.

لپه سورت شده آذرشهر بدون تغییر قیمت نسبت به هفته گذشته با حداقل خرید ۱۰ تن و تسویه یک ماهه از ۶۴۰۰۰ تا ۶۷۵۰۰ ریال به فروش می رسد. لپه اتیوپی کندور نیز با شرایط فروش مشابه از ۵۹۰۰۰ تا ۶۲۰۰۰ ریال در هر کیلوگرم معامله می شود.  هر یک کیلوگرم لپه اتیوپی بدون تغییر قیمت از ۵۷۰۰۰ تا ۵۹۰۰۰ ریال معامله می شود و لپه استرالیا نیز  با قیمت کیلویی ۴۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰۰ ریال به فروش می رسد.

عمده ترین تغییر قیمت حبوبات در بازار عمده فروشی ایران مربوط به نخود کرمانشاه بوده. نخود کرمانشاه دو خان  با سایزهای ۸ و ۹ با ضایعات زیر یک درصد در بازار عمده فروشی حبوبات ایران با تسویه نقدی و حداقل خرید ۱۰ تن از کیلویی ۶۶۰۰۰ تا ۶۹۵۰۰ ریال معامله می شود. هر کیلوگرم نخود ایرانی سه خان با سایزهای ۷ و ۸ و  ۹ و ضایعات زیر یک درصد ۶۳۰۰۰ تا ۶۵۵۰۰ ریال قیمت دارد.

در بازار لوبیا چیتی شاهد افزایش ۱۰۰۰ ریالی قیمت لوبیا چیتی ازبک بوده ایم. لوبیا چیتی ایرانی اعلا با سایز حداقل ۷ به صورت نقدی معامله می شود و هر کیلوگرم آن در خرید حداقل ۵ تن ۹۵۰۰۰ تا ۹۸۰۰۰ ریال قیمت دارد. لوبیا چیتی چین کشیده را می توان با قیمت ۶۸۵۰۰ تا ۷۳۰۰۰ ریال به صورت نقدی خریداری کرد.لوبیا چیتی آرژانتین را می توان به صورت نقدی با قیمت ۸۰۰۰۰ تا ۸۴۰۰۰ ریال خریداری کرد. حداقل خرید لوبیا چیتی خارجی ۱۰ تن است.

لوبیا قرمز ایرانی دستچین با ضایعات زیر ۱ درصدبا اندکی افزایش قیمت در خرید نقدی هر کیلوگرم آن ۶۲۰۰۰ تا ۶۶۵۰۰ ریال معامله می شود و هر کیلوگرم لوبیا قرمز اتیوپی  بدون کاهش نسبت به هفته گذشته ۴۲۰۰۰ تا ۴۸۰۰۰ ریال به فروش می رسد. نحوه تسویه لوبیا قرمز به صورت نقدی و حداقل خرید برای لوبیا قرمز ایرانی  ۵ تن و لوبیا قرمز خارجی ۱۰ تن است.

خرید و فروش لوبیا سفید نیز به صورت نقدی انجام می گیرد و در بازار آن طی هفته گذشته شاهد تغییر قیمت اندکی بوده ایم. لوبیا سفید ایرانی دستچین اعلا هر کیلوگرم  ۷۴۰۰۰ تا ۷۹۵۰۰ ریال قیمت دارد و هر یک کیلوگرم لوبیا سفید ترکیه ۷۴۰۰۰ ریال به فروش می رسد. حداقل خرید لوبیا سفید ایرانی ۵ تن و لوبیا سفید ترکیه ۱۰ تن است.

هر کیلوگرم لوبیا چشم بلبلی ایرانی دستچین شده با تسویه نقدی و خرید حداقل ۵ تن ۶۰۰۰۰ تا ۶۵۰۰۰ ریال قیمت گذاری شده است.

خرید و فروش ماش نیز به صورت نقدی انجام می گیرد و در بازار آن طی هفته گذشته شاهد تغییر قیمت افزایشی قابل توجه آن بوده ایم. ماش درشت ایرانی دستچین هر کیلوگرم  ۶۲۵۰۰ تا ۶۸۵۰۰ ریال قیمت دارد و هر یک کیلوگرم ازبک دستچین ۶۸۰۰۰ ریال به فروش می رسد. حداقل خرید ماش ازبکستان و ایرانی ۵ تن است.

 

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید