قیمت حبوبات (عدس، لپه، نخود، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سفید) در بازار عمده فروشی ایران ۲۰ دی ماه ۱۳۹۶

قیمت حبوبات در بازار عمده فروشی ایران

وب سایت بازار خشکبار و حبوبات ایران اقدام به انتشار قیمت انواع حبوبات و خشکبار در بازار عمده فروشی ایران کرده است. این قیمتها از معتبرترین منابع دریافت و استخراج می شود. رصد کامل بازار در هفته ی اول و دوم دی ماه  حاکی از آن است قیمت اقلام مختلف حبوبات که جزو  کالاهای اساسی و پرمصرف در سبد مصرف غذایی خانوارها محسوب می‌شوند در مقایسه با ابتدای ماه جاری دستخوش کاهش قیمت  اندکی بوده و همچنان با ثبات نسبی همراه بوده است.

به عنوان نمونه از ابتدای ماه جاری لوبیا با ثبات ترین محصول از نظر تغییر قیمت در بین حبوبات بوده به طوری که فقط لوبیا چیتی چین با ضایعات ۳ درصد با افت قیمت ۳۰۰۰ ریالی از قیمت حداکثری ۷۹۰۰۰ ریال به ۷۶۰۰۰ ریال رسید و در بین سایر انواع لوبیا، لوبیا چیتی آفریقای جنوبی، لوبیا سفید ترکیه و لوبیا چشم بلبلی ماداگاسکار بدون تغییر نرخ با همان قیمت ابتدای ماه فروخته می شوند.

لپه بیشترین کاهش قیمت را نسبت به حبوبات دیگر تجربه کرده و تمام انواع آن با کاهش قیمت مواجهه شده و لپه ی آذرشهر با بیشترین کاهش قیمت از ۷۳۵۰۰ به ۶۸۰۰۰ ریال رسیده و در صدر لیست کاهش قیمت قرار دارد.

همچنین در تمامی انواع عدس کاهش قیمت حدود ۲۰۰۰ ریالی را شاهد بودیم و صرفا عدس ریز محصول ۲۰۱۷ روسیه با حداکثر قیمت ۳۸۰۰۰ ریال نسبت به اول دی ماه ثابت ماند .

نخود سه خان  ایرانی سایز۷ و۸ و ۹ با ضایعات زیر یک درصد با شیب بسیار کند از قیمت حداکثر ۶۷۰۰۰ ریال به قیمت ۶۶۵۰۰ ریال کاهش پیدا کرده است این در حالی ست که نخود دستچین اعلا دو خان  ایرانی این روند کاهش قیمت را بیشتر تجربه کرده و از قیمت حداکثر ۷۰۵۰۰ ریال به قیمت ۶۸۵۰۰ رسیده است نخود ترکیه با ضایعات زیر یک درصد و نخود سفید روسیه با ضایعات زیر دو درصد قیمت ثابت را از اول ماه تجربه کرده اند و به ترتیب با نرخ قبلی ۷۲۰۰۰ و ۵۹۵۰۰ ریال همچنان عرضه می شود.

به طور کلی طی چند ماه اخیر که دلار با افزایش قیمت روبرو شد و توانسته نرخ بسیاری از محصولات از جمله حبوبات را تحت تاثیر خود قرار دهد. با علم به تاثیر نوسانات نرخ دلار بر قیمت حبوبات می توان پیش بینی کرد با وجود واردات عدس از کانادا، نخود از استرالیا و لوبیا از اتیوپی، چین و قرقیزستان احتمال افزایش مجدد قیمت حبوبات در پی نوسانات نرخ ارز وجود دارد ولی با این حال این ماه بازار حبوبات از ثبات نسبی بیشتری برخوردار بوده و در بیشتر اقلام آن شاهد کاهش قیمت بودیم .

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید