قیمت حبوبات (عدس، لپه، نخود، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سفید) در بازار عمده فروشی ایران ۷ بهمن ماه ۱۳۹۶

قیمت حبوبات در بازار عمده فروشی ایران

وب سایت بازار خشکبار و حبوبات ایران اقدام به انتشار قیمت انواع حبوبات و خشکبار در بازار عمده فروشی ایران کرده است. این قیمتها از معتبرترین منابع دریافت و استخراج می شود. رصد کامل بازار در هفته ی اول بهمن ماه  حاکی از آن است قیمت اقلام مختلف حبوبات که جزو  کالاهای اساسی و پرمصرف در سبد مصرف غذایی خانوارها محسوب می‌شوند در مقایسه با ماه گذشته دستخوش تغییراتی  بوده است.

به عنوان نمونه عدس درجه یک (LAIRD) در اوایل بهمن ماه با قیمت حداقلی ۴۰،۰۰۰ ریال و حداکثر ۴۴،۰۰۰ ریال در بازار ایران مبادله شده است که به نسبت ماه های گذشته با کاهش قیمت روبرو شده است به طوری که در ابان ماه، قیمت حداقلی ۴۸،۵۰۰ ریال، در آذر ماه ۴۷،۵۰۰ ریال و در دی ماه ۴۳،۰۰ ریال بوده است.

عدس درجه دو (RICHLEA) در ابتدای ماه جاری با قیمت حداقلی ۳۵،۰۰۰ ریال و حداکثر ۳۸،۰۰۰ ریال ،در ابان ماه قیمت حداقلی ۴۱،۵۰۰ ریال و حداکثر ۴۸،۵۰۰، در آذر ماه حداقل ۳۸،۵۰۰ ریال و حداکثر ۴۱،۰۰۰ و در دی ماه حداقل ۳۸،۵۰۰ ریال و حداکثر ۴۱،۰۰۰بوده است.

عدس ریز و درشت روسیه به ترتیب با قیمت حداقلی ۳۸،۰۰۰ ریال و ۳۳،۰۰۰ ریال در بازار ایران عرضه شده اند که در دی ماه عدس درشت روسیه با قیمت حداقل ۳۷،۰۰ ریال و عدس ریز با قیمت حداقل ۳۸،۰۰۰ ریال در بازار موجود بود

به طور کلی انواع عدس در چهار ماه گذشته با کاهش قیمت روبرو بوده است.

همچنین در بهمن ماه عدس دال کانادا با قیمت حداقل ۲۷،۰۰۰ ریال و حداکثر ۳۰،۰۰۰ ریال و عدس دال استرالیا با قیمت حداقل ۲۵،۰۰۰ ریال و حداکثر ۲۸،۵۰۰ ریال در بازار عرضه می شوند.

لپه (سورت شده) آذر شهر که در ماه گذشته با بالاترین نرخ خود به قیمت حداکثری ۷۳،۵۰۰ ریال رسیده بود در ماه جاری با کاهش قیمت روبرو بوده و با قیمت حداکثر ۶۶،۰۰۰ ریال در بازار توزیع شد این در حالی ست که در ماه های آبان و آذر با نرخ ثابت ۶۳،۵۰۰ عرضه شده بود.

انواع دیگر لپه نیز با کاهش قیمت روبرو بوده اند به طوری که لپه اتیوپی کندور با قیمت حداقل ۵۶،۰۰۰ ریال و حداکثر ۵۸،۰۰۰ ریال، لپه اتیوپی با قیمت حداقل ۵۴،۰۰۰ ریال و حداکثر ۵۷،۰۰۰ ریال، لپه استرالیا با قیمت حداقل ۴۱،۰۰۰ ریال و حداکثر ۴۴،۵۰۰ ریال و لپه تانزانیا با قیمت حداقل ۵۲،۰۰۰ ریال و حداکثر ۵۴،۰۰۰ ریال به فروش می رسد.

انواع لپه باقلا در اوایل بهمن ماه به ترتیب لپه باقلای کانادا با ضایعات یک درصد با قیمت حداقل ۳۹،۰۰۰ ریال و حداکثر ۴۲،۰۰۰ ریال و لپه باقلای استرالیا با ضایعات یک درصد با قیمت حداقل ۳۶،۰۰۰ ریال و حداکثر ۳۹،۰۰۰ ریال در بازار عرضه می شوند.

نخود هم جزو حبوباتی ست که در این ماه با کاهش قیمت روبرو بوده است به طوری که نخود دستچین ایرانی سایز ۸ و ۹ با ضایعات زیر یک درصد که در ماه های آبان و آذر با نرخ حداکثری ۷۰،۰۰۰ ریال، دی ۷۰،۵۰۰ ریال به فروش می رسید در اوایل بهمن ماه به نرخ حداقل ۶۴،۵۰۰ ریال و حداکثر ۶۶،۰۰۰ ریال رسیده است.

همچنین نخود دستچین ایرانی سایز۷و ۸ و ۹ با ضایعات زیر یک درصد و سایز۷و ۸ و ۹ با ضایعات ۳ درصد به ترتیب با قیمت های حداقل ۶۰،۰۰۰ ریال و حداکثر ۶۱،۵۰۰ ریال و حداقل ۵۹،۰۰۰ ریال و حداکثر ۶۰،۰۰۰ ریال به فروش می رسد.

نخود سفید روسیه با ضایعات زیر دو درصد با نرخ حداقل ۵۲،۰۰۰ ریال و حداکثر ۵۴،۵۰۰ ریال، نخود ترکیه با ضایعات زیر یک درصد با نرخ ۶۵،۰۰۰ ریال و نخود آرژانتین با ضایعات زیر یک درصد با نرخ حداقل ۶۵،۰۰۰ ریال و حداکثر ۶۷،۰۰۰ ریال داد و ستد می شوند.

انواع لوبیا هم مثل سایر حبوبات که طی ۴ ماه اخیر در دی ماه به بیشترین قیمت خود رسیده بودند در اوایل بهمن ماه با کاهش قیمت روبرو بوده به طوری که لوبیا چیتی دستچین ایرانی با ضایعات زیر یک درصد و حداقل سایز ۷ از حداکثر نرخ ماه گذشته از ۹۵،۵۰۰ ریال به ۹۴،۰۰۰ ریال در ماه جاری رسیده است و در بین سایر انواع لوبیا ، لوبیا چیتی آرژانتین و کانادا با ضایعات دو درصد ، لوبیا قرمز دستچین ایرانی با ضایعات زیر یک درصد و قرقیزستان با ضایعات دو درصد بدون تغییر نرخ با همان قیمت ماه گذشته فروخته می شوند.