رقابت بین برنج ایرانی و خارجی

مصرف برنج ایرانی بیشتر است یا برنج خارجی؟

طبق اعلام مرکز آمار، سال گذشته دو میلیون و ۶۳۰ هزار تن برنج مصرف شده که تقریبا نیمی از آن برنج ایرانی و نیم دیگر برنج خارجی بوده است.

مرکز آمار ایران میزان تولید، واردات، صادرات و مصرف برنج در سال گذشته را اعلام کرد که براین اساس، سطح زیر کشت برنج در سال ۱۳۹۷ معادل ۳۹۷ هزار هکتار بوده که معادل یک میلیون و ۹۶۰ هزار تن برنج برداشت شده است.

براساس این گزارش، پارسال یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن برنج خارجی به کشور وارد شده و ۱۹۶۱ تن برنج ایرانی صادر شده است.

براساس اعلام مرکز آمار، مصرف برنج ایرانی در خانوارها طی سال گذشته یک میلیون و ۳۳ هزار تن بوده و مصرف برنج خارجی نیز یک میلیون و ۳۰ هزار تن بوده است. همچنین ۰.۵ میلیون تن سایر مصارف اعلام شده است.

همچنین شش استان برنج تولید کرده‌اند که استان مازندران با ۳۸ درصد بالاترین میزان تولید را داشته و استان گیلان با ۳۳ درصد دومین تولیدکننده برنج کشور است. همچنین سهم استان خوزستان ۱۱ درصد، استان گلستان چهار درصد، استان فارس چهار درصد بوده و ۱۰ درصد از این محصول استراتژیک نیز در سایر استان‌ها تولید شده است.

بررسی داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد ایران در سال ۹۷ حدود ۱.۶۵میلیون تن برنج وارد کرده است.

مرکز آمار ایران اعلام کرد، در سال ۹۷، ۱.۶۵ میلیون تن برنج به کشور وارد شده است.

همچنین کل سطح زیر کشت برنج ۳۹۷ هزار هکتار بوده که منجر به تولید نزدیک به ۱.۹۶ میلیون تن شلتوک برنج داخلی شده است.

همچنین سال قبل حدود ۲هزار تن برنج صادر شده است، بر این اساس مجموعاً رقمی نزدیک به ۲.۶ میلیون تن برنج تولید و وارد شده است، این در حالی است که سال قبل ۱.۳۳ میلیون تن برنج ایرانی و ۱.۳ میلیون تن برنج خارجی مصرف شده است، به این ترتیب کل برنج تولید و وارد شده مصرف و مقدار کمی نیز صادر شده است.

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید