رشد ۵ درصدی تولید چای خشک

۳۰۹ میلیارد تومان ارزش برگ سبز چای خریداری‌ شده

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، حبیب جهانساز گفت: بر اساس آمار روز گذشته تاکنون ۱۱۱ هزار و ۸۱۸ تن چای سبز خریداری‌شده که ۵۶ هزار و ۵۹۰ تن برگ سبز درجه ۱ و ۵۵ هزار و ۲۲۳ تن برگ سبز درجه ۲ بوده است.

وی افزود: از این میزان برداشت چای سبز ۲۵ هزار و ۱۵۸ تن چای خشک استحصال‌شده که ۵ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

رئیس سازمان چای کشور ارزش ریالی برگ سبز خریداری‌شده را ۳۰۹ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: میزان مطالبات پرداخت‌ شده به کشاورزان نیز ۲۵۳.۷ میلیارد تومان بوده است که تاکنون ۸۲.۷ درصد آن پرداخت‌ شده است.

وی، گفت: پس از پایان برداشت، به منظور به‌ زراعی باغات چای، ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۴ درصد در نظر گرفته شده که از طریق صندوق تخصصی حمایت از صنعت چای در مرحله اول به چای‌کاران پرداخت خواهد شد و خوشبختانه قابلیت پرداخت بیشتر و بدون سقف در مراحل بعدی وجود دارد.

جهانساز ادامه داد: با پرداخت ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات، حدود ۵ هزار هکتار عملیات به‌زراعی انجام خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه باغات چای کشور قدیمی هستند و لازم است پس از ۱۸ تا ۲۰ سال کف‌بر شوند، افزود: عملیات به زراعی شامل انواع هرس ازجمله کف‌ بُر، کمربُر و سربُر است و این عملیات سبب افزایش عملکرد حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصدی خواهد شد؛ همچنین افزایش کمیت و کیفیت باغات را در پی دارد.

وی با بیان اینکه عملیات به‌ زراعی باغات چای فقط مخصوص باغات فعال فعلی نیست، گفت: حدود ۵ تا ۶ هزار هکتار باغات رها شده چای در کشور وجود دارد و برنامه‌ ریزی‌ شده پس از عملیات به زراعی، کف‌ بُر و به‌ روز کردن، این باغات وارد چرخه تولید شوند.

جهانساز افزود: ۸۵ درصد هزینه طراحی اجرای طرح‌های آبیاری تحت‌ فشار برای باغات نیز به‌ صورت بلا عوض از سوی دولت به باغاتی که پروانه بهره‌ برداری دارند، پرداخت می‌شود.

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید