تولید ۱۸۰ هزار تن پسته در سال جاری

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه کمبودی در تولید پسته مورد نیاز کشور نداریم، گفت: طبق گزارش های رسیده از استان ها، امسال نیز تولید پسته کشور به حدود ۱۸۰ هزار تن رسیده است.

به گزارش ایرنا،«شکرالله حاجی وند» درباره تولید پسته در سال جاری افزود: پیش بینی تولید پسته در سال ۹۷ حدود ۲۰۰ هزار تن در ۴۲۴ هزار هکتار بود که آنچه تاکنون برداشت و جمع آوری شده ۱۸۰ هزار تن است.

وی اظهار داشت: سال گذشته ۲۸۷ هزار تن پسته در سطح ۴۷۰ هزار هکتار تولید شد که از این میزان بیش از ۱۳۰ هزارتن آن صادر و نزدیک ۳۰ هزار تن نیز به مصرف داخلی رسیده است.

مدیر کل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک تصریح کرد: بنابراین ۱۰۰ هزار تن پسته از سال گذشته در انبارها باقی مانده که به انضمام تولید امسال بیانگر آن است که امسال هم مانند سال گذشته هیچ کمبودی در تولید و عرضه این محصول وجود ندارد.

به گفته وی، طبق برآوردها مصرف داخلی پسته مورد نیاز کشور سالانه بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تن است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۵ حدود ۳۰۴ هزار تن پسته در سطح ۴۵۷ هزار هکتار تولید شده بود که بخش عمده آن به مصرف صادرات رسید.

حاجی وند گفت: گزارش ها حاکی از آن است که برای تامین بازار داخلی محصول پسته شب یلدا و شب عید و صادرات هیچ کمبودی وجود ندارد و افزایش قیمت چشمگیر این محصول در بازار ناشی از حضور دلالان و نبود تعادل در شبکه توزیع و بازاررسانی است.

وی افزود: در دنیا سالیانه یک میلیون و ۵۷ هزار تن پسته در سطح ۶۴۰ هزار هکتار تولید می شود که از لحاظ سطح زیرکشت مقام اول و دوم را دارد زیرا در برخی سالها با آمریکا در رقابت تنگاتنگ است.

این مقام مسئول در معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای محصول پسته از باغ تا بارانداز هیچ مشکلی نداریم، گفت: امسال قیمت هر کیلوگرم پسته خریداری شده در باغ تا بارانداز بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزارتومان بوده است اما بر این باوریم که نوسان نرخ ارز ارتباط چندانی به افزایش نرخ پسته ندارد تا حدی که باعث تلاطم قیمتی در بازار داخلی این محصول شود.

وی با اشاره به اینکه حفظ صادرات از برنامه های صادرکنندگان است، ادامه داد: معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز حفظ تولید و تامین بازار داخلی را در اولویت برنامه های خود دارد تا جایی که مصرف کنندگان و تولید کنندگان متضرر نشوند.

حاجی وند تصریح کرد: به طور قطع برای عرضه پسته با قیمت مناسب در بازار داخلی باید مجاری که در تعیین قیمت پسته موثر هستند، مورد کنترل دستگاه های نظارتی قرار بگیرد تا مصرف کنندگان دچار مشکل نشوند.

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: اکنون تولید پسته با چالش گرمازدگی، سرمازدگی، تگرگ، کمبود آب، افزایش شوری خاک و آفت پسیل پسته مواجه است که برای کاهش این مشکلات، توسعه و اصلاح باغ ها را در دستور کار داریم تا با برنامه ریزی پیوند، تغییر ارقام، سرشاخه کاری ارقام کیفی (مقاوم به گرما، سرما، خشکی و شوری) در باغ های درجه سه و سنتی آنها را به باغ های جدید تبدیل کنیم.

حاجی وند افزود: ایجاد باغ مادری پسته برای ۶ استان کشور از جمله فجر اصفهان، فارس، خراسان جنوبی، سمنان، قم و قزوین در دستور کار قرار دارد تا جایی که در سال ۹۶ نزدیک ۴۰ هزار هکتار توسعه و اصلاح باغ های پسته را داشته ایم.

وی ادامه داد: برای افزایش تولید این محصول، ارتقای مکانیزاسیون پسته، آموزش بهره برداران، اصلاح باغ ها، مدیریت خشکسالی، احداث ۲ پایلوت برای سرمازدگی و گرمازدگی، تکنیک های استفاده از سایبان برای جلوگیری از خسارت تگرگ، تدوین ۲۰ فرایند تحقیقاتی، ایجاد صندوق محصول پسته در اولویت برنامه های معاونت باغبانی قرار دارد.

وی اظهار داشت: امسال برنامه توسعه و اصلاح (حذف و جایگزینی) ۲۶ هزار هکتار باغ پسته را در دستور کار داریم که عملیاتی خواهد شد.

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید