تجارت جهانی انواع حبوبات

مبادلات جهانی

تجارت جهانی انواع حبوبات :

مقدار صادرات حبوبات در جهان از ۴/۵میلیون تن در اواسط دهه ۸۰میلادی به حدود ۱۱میلیون تن در سال ۲۰۱۰ میلادی رسیده است که این امر به این معنی است که بیش از ۱۶درصد تولید روانه بازارهای بین المللی شده است.

خرید و فروش جهانی حبوبات در سال ۲۰۱۱ حدود ۷ میلیارد دلار بوده است که در آن کشورهای توسعه یافته سهم ۵۰ درصدی از صادرات و  ۷۸ درصد سهم واردات را در اختیار داشته اند.

خرید و فروش جهانی حبوبات از سال ۱۹۸۰ چندین برابر شده است (از ۲٫۹ میلیون تن در ۱۹۸۰ تا ۱۲٫۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۱٫ از ۷ درصد تولید به ۱۹ درصد آن). در برابر افزایش ۱٫۵ برابری مبادلات غلات، حبوبات در مدت زمان مشابه ۴  برابر رشد داشته است. کشورهای توسعه یافته اصلی ترین صادر کنندگان و کشورهای در حال توسعه به جز میانمار وارد کننده اصلی بوده اند. در سالهای اخیر هند نیز  آغاز به صادرات نخود در اوزان بالا نموده است. هندوستان بزرگترین تولید کننده و وارد کننده حبوبات در جهان است و ۲۴ درصد تولید جهانی و یک پنجم واردات جهان را در اختیار دارد.

لازم به ذکر است قیمت حبوبات با توجه به کمبود تولید افزایش یافته است. به عنوان مثال  قیمت حبوبات در سال ۲۰۱۳ دو تا سه برابر غلات بوده است.

در نمودار زیر وضعیت صادرات و واردات جهان در سه دسته کلی حبوبات یعنی نخود، عدس و انواع لوبیا مشاهده می شود.

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید