ایران از ارکان اصلی برنامه به‌ نژادی گندم دنیا و پیشرو در اصلاح نژاد گندم، حبوبات و جو

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: ایران یکی از ارکان اصلی برنامه به‌نژادی گندم در دنیا و پیشرو اصلاح نژاد گندم آبی دیم، حبوبات و جو است.
دکتر زند در مصاحبه با رسانه های کشور به مناسبت سی و نهمین دهه فجر انقلاب اسلامی:

ایران یکی از ارکان اصلی برنامه به نژادی گندم در دنیا و پیشرو اصلاح نژاد گندم آبی دیم، حبوبات و جو می باشد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر زند در نشست خبری با خبرنگاران همزمان با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن ارائه گزارشی از اهم آخرین دستاوردهای سازمان، ۶ حوزه از فعالیت‌های سازمان شامل پژوهش و فناوری، تولید محصولات فناورانه، نظارت و ثبت و گواهی نهاده ها، ترویج کشاورزی ، آموزش کشاورزی و مدیریت ذخایر ژنتیکی نام برد.

وی با اشاره به معرفی سالانه ۱۵۰ یافته جدید توسط محققان سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی بیان داشت: تا پایان سال ۲۵ رقم جدید زراعی و باغی که متحمل به شرایط کم آبی، مقاوم به بیماری ها و آفات ، دارای افزایش عملکرد کمی و کیفی بیشتر معرفی و از۳۰ آفت کش جدید کم خطر رونمایی خواهد شد.

زند نقش‌آفرینی سازمان در اجرای پروژه‌های مشترک تحقیقاتی بین‌المللی از دیگر فعالیت‌های شاخص پژوهشی این سازمان نام برد و افزود: ایران یکی از ارکان اصلی برنامه به‌نژادی گندم در دنیا است و در زمینه اصلاح نژاد گندم آبی گندم دیم حبوبات و جو دارای به نژادگرهای پیشرو است.

وی همچنین از اجرای پروژه مشترک پژوهشی در تعامل با موسسه تحقیقاتی بین المللی سیمیت خبر داد و افزود: سال جاری با اجرای این پروژه حدود ۱۷۰۰ لاین پیشرفته و امید بخش گندم نان بهاره، گندم نان زمستانه، گندم نان در حوزه دیم در کشور کشت شد که به زودی با اجرای این پروژه برنامه تولید بذر گندم با تکثیر لاین های جدید بهبود پیدا خواهد کرد.

زند در زمینه انتقال دانش فنی به بخش خصوصی، تعداد قراردادهای واگذاری دانش فنی را در سال گذشته ۱۵۰ عنوان اعلام کرد و از انعقاد ۵۰ قرارداد جدید تا پایان سال جاری خبر داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تولید محصولات فناورانه را از دیگر زمینه‌های فعالیت این سازمان نام برد و در توضیح آن عنوان داشت: تولید ۶۵۰۰ تن هسته اولیه انواع بذور ، تولید ۲۳ میلیون دوز واکسن انسانی ، تولید ۴میلیون دوز آنتی ژن تشخیصی، تولید ۱۴۰ هزار آمپول از پادزهر و تولید ۲/۳ میلیارد دوز واکسن دام و طیور از جمله دستاوردهای بخش های تحقیقاتی سازمان در زمینه تولید محصولات فناورانه است که در سال جاری رشد چشمگیری در مقایسه با سال گذشته داشته است.

رئیس سازمان با اعلام این مطلب که در زمینه تولید هسته های اولیه گندم، بذر،جو،پنبه خودکفا هستیم به ظرفیت‌های بی‌بدیل تحقیقات کشاورزی ایران اشاره کرد و علت واردات در برخی محصولات فناورانه کشاورزی را وجود بازار رقابتی عنوان داشت.

ثبت و نظارت بر تولید بذر و نهال و کود و سم از دیگر حوزه های فعالیت سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است که دکتر زند در بیان اقدامات انجام شده در این زمینه اعلام داشت:کل میزان بذر گواهی شده تولید داخل در سال ۹۲ معادل ۳۳۰ هزار تن بوده است که در سال جاری این میزان به ۶۰۰ هزارتن خواهد رسید و هم چنین نظارت بر تولید نهال گواهی شده در سال ۹۲، ۱۵ میلیون اصله بوده است که تا پایان سال جاری این میزان به بیش از ۱۸ میلیون اصله خواهد رسید.

وی همچنین از توسعه نظارت الکترونیک مزارع تولید بذر گواهی شده، خبر داد و افزود: اکنون کلیه شرکت‌های تولید بذر رتبه‌بندی شده‌اند و ۱۰۵ هزار هکتار از مزارع تولید بذر گواهی شده تحت نظارت الکترونیکی قرار گرفته است که به زودی این میزان به ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.

این مسوول اجرای برنامه کنترل گواهی کیفی کود و سم توسط سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی را موفق ارزیابی کرد و عنوان داشت: با اجرای این برنامه ۸۰۰۰ برند فرمول کودی در کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است که از این تعداد ۱۸ درصد آن ها تقلبی تشخیص و از چرخه مصرف حذف شد ضمن این که این برنامه درباره سموم نیز به اجرا درآمد و ۳ درصد از سموم بی کیفیت از بازار خارج شد.

وی افزایش سرانه ارائه آموزش‌های رایگان به بهره‌برداران را از دیگر افتخارات سازمان در این دوره نام برد و بیان داشت: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در چهارسال گذشته از ارائه آموزش های مقطعی به سمت آموزش بهره‌برداران و توانمندسازی آنان تغییر کرده است که در این راستا توسط سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی موفق به افزایش سرانه آموزش بهره برداران از ۵۵ دقیقه برای هر نفر در سال ۹۲ به ۲۵۹ دقیقه برای هر نفر در سال ۹۶ شده است.

وی همچنین ارائه محتوای ترویجی به صورت آنلاین و رایگان در تالار ترویج و فنون کشاورزی را که تاکنون ۲۴۰۰ محتوای آموزشی که تلفیقی از جدیدترین یافته های علمی و تجربی است را برای کلیه بهره‌برداران و کشاورزان قابل دسترس خواند.

حوزه ترویج یکی دیگر از ۶ حوزه فعالیت های سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است که رئیس سازمان در این زمینه بیان داشت: اجرای نظام نوین ترویج و استقرار ۱۰ هزار کارشناس در ۱۰ هزار پهنه کشاورزی از دستاوردهای اجرای این طرح در کشور است ؛ به طوری که در سال ۹۲ به ازای هر ۳۱۳۰ کشاورز در کشور یک مروج وجود داشت ولی اکنون به ازای هر ۵۳۰ کشاورز یک مروج در روستاها و عرصه های تولیدی وجود دارد.

رئیس سازمان هم چنین گردآوری وبارگذاری اطلاعات ۳ میلیون و ۷۳۰ هزار کشاورز را از دیگر دستاوردهای اجرای نظام نوین ترویج دانست و راه اندازی سامانه اطلاعات کشاورزان را از اقدام های بی نظیر سازمان در سال جاری نام برد.

دکتر زند حفاظت از ذخایر ژنتیکی را یکی دیگر از ۶ حوزه فعالیت های سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نام برد و با بیان اینکه که تاکنون ایران از وجود قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی بی بهره بوده است از تصویب این قانون بعد از ۴ سال توسط مجلس شورای اسلامی خبر داد و ابراز امیدواری کرد به زودی با ابلاغ این قانون و تدوین ساز و کارهای مدیریت ذخایر ژنتیک کشور گام مهمی در قانون مند شدن ورود و خروج منابع بی بدیل ژنتیکی کشور برداشته شود.

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید