آمار جهانی تولید، صادرات و واردات گردو

میزان تولید جهانی گردو (مغز گردو) در بازه ۲۰۱۷-۲۰۱۸ معادل ۸۷۱۸۵۰ تن می باشد که شاهد روند رو به رشد آن در ۱۰ سال گذشته بوده ایم. چین و ایالات متحده آمریکا برترین تولید کنندگان جهان بودند که به ترتیب ۴۲% و ۲۹% سهم تولید را داشته اند. شیلی ۷% اوکراین۶% ایران ۴%و فرانسه با ۲% در رتبه های بعدی قرار دارند. شیلی و اوکراین تولید خود را در فصل گذشته به طور قابل توجهی افزایش داده اند و به ترتیب ۲۰% و ۹۲% رسانده اند.

تولید جهانی گردو در ۱۰ سال گذشته

*گردو در نیمکره شمالی از اوت تا اکتبر و در نیمکره جنوبی، از مارس تا آوریل برداشت می شود.

تولید جهانی گردو در بازه ی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ و صادرات گردو در سال ۲۰۱۶

صادرات و واردات گردو

ایالات متحده دارای بالاترین رتبه در زمینه صادرات گردو قرار دارد و  در مقابل آن چین در پایین ترین رتبه است. کشور های آلمان و هلند نه به عنوان تولید کنندگان اصلی گردو بلکه به عنوان کشور های ترانزیتی به ترتیب ۴% و ۲% از کل صادرات جهانی گردو در سال ۲۰۱۶ را تامین می کنند. سایر کشورها همچون شیلی، مولداوی و اوکراین به ترتیب در رتبه های بعد از ایالات متحده قرار می گیرند این در حالی ست که سهم ایالت متحده بیش از نیمی از صادرات جهان است.

اگرچه در سال ۲۰۱۶ مقدار صادرات اندکی کاهش یافته است اما به طور کلی صادرات در بازه ی ۱۰ ساله ی ۲۰۰۶-۲۰۱۶ روند افزایشی را طی می کند. در سال ۲۰۱۶ ایالات متحد با ۵۷% صادرات در رتبه ی نخست قرار دارد و پس از آن شیلی ۹% و مولداوی با ۷% در رتبه های بعدی قرار دارند.

صادرات جهانی گردو در بازه ی ۱۰ دساله ی ۲۰۰۶-۲۰۰۱۶

به طور کلی محموله های ایالات متحده به سه مقصد ارسال می شود : اروپا(۳۶%)، ژاپن و جمهوری کره ۲۵%. در حالیکه مقصد محموله های شیلی ۵۰% اروپا و ۱۶% برزیل است. همچنین ایالات متحده آمریکا و شیلی، علاوه بر مغز گردو مقدار قابل توجهی از گردو با پوسته را نیز صادر می کنند. ایالات متحده آمریکا بیش از ۱۸۳۰۰۰ تن را به ترکیه(۳۲%) اروپا(۲۵%) و چین (۱۰%) صادر می کند.شیلی ۳۴,۵۹۰ تن را صادر می کند که ۶۶% آن به مقصد ترکیه و ۱۸% آن به مقصد اروپا صادر می شود.

 

نویسنده مطلب: admin

پاسخ دهید